Hubky - kde sa vzali a čo s nimi ?

by - October 30, 2017


Ahojte!
Neverím, že by sa medzi nami našiel niekto, kto by kozmetickú makeup hubku ešte nemal, alebo o nej aspoň nepočul. Makeup hubka, alebo beauty blender je ikonickým výrobkom a napriek svojej jednoduchosti sa dá všestranne využiť.
Na trhu existuje nekonečné množstvo hubiek rôznych tvarov, veľkostí, farieb, či kvality. Priznám sa, že originál beauty blender som ešte netestovala, no paradoxne som naň čítala dosť negatívnych recenzií. Hubka si našla svoje miesto v kozmetickom priemysle a len tak ľahko ju odtiaľ asi nič nevytlačí. Nedávno sa o to dokonca pokúsila silikónová "hubka", ktorá dokázala klasickej konkurovať výlučne v tom, že bola hygienickejšia a zaujala viac svojim tvarom podobným výplni podprseniek, ako funkčnosťou.


Hubka ako taká nie je žiadnou novinkou. Na trhu nie je rok, ani dva, ale oveľa dlhšie. Používala sa už oveľa skôr, avšak svoj typický slzovitý tvar nadobudla iba "nedávno". Prvýkrát sa v predaji klasický beauty blender objavil už v roku 2007 a ešte v tom roku sa ich predalo asi 6,5 milióna kusov. Napriek tomu, že tento spotrebný materiál nestojí veľa, pri miliónových predajoch sa už zisky rátajú na stovky miliónov dolárov.Za jeho objavením stojí latinská filmová makeup artist Rea Ann Silva , ktorá sa denne stretávala s rovnakým problémom pri líčení hviezd na filmové plátna - čo spraviť, aby make up vydržal absolútne bezchybný a trvácny dlhé hodiny. Nakoniec si sama poradila a tento problém premenila na absolútny hit. Zobrala do rúk nožnice a jednoducho rozstrihala klasické trojuholníkové hubky do tvaru slzy.
Zakrátko obvolala asi všetky spoločnosti vyrábajúce akékoľvek hubky až kým jej požiadavke nevyhoveli. Svojim prevratným návrhom tvaru hubky posunula svet líčenia a kozmetiky o pár krokov vpred.

Na čo teda make up hubka dobrá je? Pre mňa osobne je to základ super prirodzeného finišu make upu. Hubku používam najmä na tekuté produkty ako korektor, make up, tekuté kontúry, no využívam ho aj na sypké púdre, baking a nanášanie lícenky. Vždy je pred použitím potrebné hubku namočiť a vyžmýkať, aby nasala vodu. Vďaka tomu je nanášanie make upu prirodzenejšie. Make up hubky zvyknem nakupovať pravidelne na notino.sk, pretože je pre mňa hygiena veľmi dôležitá a častejšie hubky vymieňam a nahrádzam novými.Ako si vybrať správnu hubku?

To, že hubka vpije určité množstvo make upu je fakt, avšak za výsledný efekt to stojí. Ak Vám prekáža plytvanie produktom kvôli hubke, môžete zvoliť tvrdšie hubky, ktoré sú ale menej pružné a mne osobne sa s nimi ťažšie pracuje. Moja obľúbená je momentálne BrushArt Face hubka na makeup, pretože je tak akurát mäkká, prispôsobivá, veľmi dobre sa mi s ňou pracuje a mám ju už vo viacerých farbách. BrushArt má vo svojej ponuku aj tvarovo odlišnú hubku, ktorá má mierne predĺžený špic a bude vhodná aj na korektor pod oči. Na trhu dostanete kúpiť aj mini hubky, ktorými sa dobre aplikujú produkty na ťažšie dostupné miesta na pleti ako je okolie nosa, či očné okolie. Myslím si, že sme v tomto tak popredu, že si vie vybrať snáď každý.

porovnanie hubka nasiaknutá vodou - vľavo, čistá a suchá hubka (vpravo)

Ako sa o hubku starať?

Hubka je spotrebný materiál a preto hovoriť o doživotnosti by bolo smiešne. Je to produkt, na ktorom sa usádza obrovské množstvo nečistôt, prachu a mikroorganizmov. Preto je potrebné hubku pravidelne čistiť a nechať vysušiť. Najlepšie je čistiť hubku priamo po použití, avšak nie je to absolútne pravidlo. Čím viac však predlžujeme interval medzi použitím a čistením, tým viac mikróbov v nej budeme mať. Hubka je savý materiál a veľmi ťažko z nej na 100% odstránime všetok make up. Klasický postup čistenia hubky je žmýkanie pod tečúčou vodou, s použitím jemného šampónu, detského šampónu, či špeciálnych mydiel a prípravkov na to určených.
Ak sa Vám stále zdá hubka príliš špinavá, či nehygienická, rozstrihnite ju! Budete mať lepšiu kontrolu nad jej čistotou. Ak nedôverujete ani tomuto spôsobu, môžete si hubku vyvariť, ako som sa nedávno dozvedela od odborníčky na krásu, štýl a kozmetiku Danku. Hubku vložíte do vriacej vody na 5 min a opatrne vytiahnete a necháte vysušiť.
O čistotu svojej hubky sa musíte starať, či líčite seba, alebo aj iné ženy. V druhom prípade Vám odporúčam zadovážiť si väčšie množstvo hubiek rôznych farieb (aby sa Vám nemýlili) a odložiť si bokom jednu, ktorá bude slúžiť výlučne na líčenie seba.


Tak čo ? Vlastníte aj vy kozmetickú hubku? Zvyknete ju používať, alebo je to pre Vás neznáma vec? Dajte mi vedieť v komentári, budem sa tešiť!
Prajem krásny deň,


You May Also Like

6 comments

 1. Mám ráda ty klasického tvaru, protože ty trojúhelníčky mě nevyhovují :)

  Nela z blogu Růžová rtěnka

  ReplyDelete
  Replies
  1. Určite aj pre mňa je najlepšé klasický slzovitý tvar , lepšie sa s ním "behá" po tvári. :)

   Delete
 2. Já používám houbičku od Oriflame , tvarově je podobná té tvé a jsem s ní spokojená, stojí okolo stovky, s originálem nemám zkušenosti 😁

  ReplyDelete
  Replies
  1. A ja som práve počula samé chvály na hubku od Oriflame, musím sa k nej nejak dostať :)

   Delete
 3. Ja mám doma 2 ale nevedela som že ju mám namočiť pred použitím...a preto som ich nepoužívala...lebo mi vždy vsiakli makeup😁😁

  ReplyDelete
 4. Tak já houbičku čistím tak, že ji dám do hrníčku a zaleju vřící vodou :D Pak je téměř jak nová :)

  ReplyDelete