Prečo milovať ruže

by - August 07, 2017Ahojte,
ruža je synonymom lásky a krásy, a už tisíce rokov nás uchvacuje svojou rozmanitosťou. Po celé tie roky sa držala na popredných priečkach obľúbenosti medzi kvetmi a napriek tomu je pre nás omnoho významnejšou a dôležitejšou, ako len obyčajný symbol krásy. Ruža obsahuje niekoľko pre nás prospešných zložiek, vďaka čomu ju v kozmetike používali už starí Egypťania. V starovekom Grécku a Ríme sa pridávali lupene ruží do vonných kúpeľov a zdobili panovnícke sídla. Svoje uplatnenie si našla ruža aj v medicíne pre svoje antibakteriálne, protizápalové a antifugálne ( proti hubám ) účinky.
Extrakty z ruže dokážu upokojiť začervenania pri zápale, pomôcť pri liečbe akné a keďže obsahujú aj pomerne veľké množstvo vitamínu C, je ruža dobrým antioxidantom a zbavuje našu pokožku voľných radikálov, ktoré urýchľujú starnutie a poškodenie pleti. Mimochodom, vedeli ste, že na vyťaženie jedného kilogramu ružového oleja z preslávenej bulharskej ruže je potrebné spracovať až 3 tony kvetných lupienkov? Asi preto tá cena.. ☺Preto Vám chcem predstaviť výrobok, ktorý som si poslednou dobou veľmi obľúbila. Je to praktický krém v tube značky Green Pharmacy, určený na pokožkú rúk a nechtovú kožtičku. Obsahuje extrakty z ruže a čo je ešte pozitívnejšie, nie sú v ňom obsiahnuté žiadne parabény, minerálne oleje ani umelé farbivá. Krém je teda určený aj pre citlivú pokožku. Chráni ruky pri nepriaznivom počasí a postupným používaním zaceľuje ranky, či zádery. Okrem ruže obsahuje aj allantoin, ktorý zbavuje pokožku odumretých buniek a zjemňuje povrch. Keratín a glycerín sa zabudovávajú do spodnejších vrstiev kože a podporujú jej pružnosť a zdravý vzhľad. Posledným článkom, ktorý stojí za zmienku sú vitamíny skupiny B, pretože vďaka nim sú nechty silnejšie a odolnejšie.


Z môjho testovania tohto krému môžem povedať, že je skvelý na denné využitie a svoje miesto mu u mňa patrí aj v kabelke. Má jemnú konzistenciu, ktorá sa okamžite absorbuje do pokožky. Nemáte pocit mastných rúk a môžete sa takmer hneď venovať bežným činnostiam bez toho, aby ste niečo zašpinili krémom. Ja mávam problémy s drsnejšou pokožkou najmä na lakťoch, kde sa mi ako atopikovi koža odiera, vysúša a je drsná. S týmto mi krém pomáha tiež, pretože už po pár použitiach mi hydratoval a zjemnil kožu. Ak Vás zaujíma jeho vôňa a mali ste už niekedy v ruke niečo prírodné, obsahujúce ružu, je to ono! Krém má praktické 100 ml balenie a je dostupný na stránke notino.sk za cenu 2,90 Eur. Na stránke nájdete aj iné produkty tejto značky prírodnej kozmetiky, tak ak Vás tento krém na ruky s extraktom z ruže zaujal, mrknite naň.V poslednej dobe na trhu zažíva veľké boom ružová voda v spreji, ktorú dostanete takmer v každej drogérii. Je vhodná ako tonikum po očistení pleti, pretože šetrne uzatvára póry. Ja Vám na záver ponúkam návod, ako si vyrobiť doma vlastnú bio ružovú vodu. Keďže je to home made výrobok, ktorý neobsahuje konzervanty, je doba trvanlivosti samozrejme kratšia. Pre podrobnejší návod s fotografiami môžte využiť tento odkaz  : http://www.fabhow.com/how-to-make-rosewater-homemade.html
Budete na to potrebovať :
lupene ruží, hrniec, pokrievku na hrniec, malý tanierik, misku, misku, alebo pohárik (z tepelne odolného skla alebo nehrdzavejúcej ocele) a kocky ľadu. 

1. Do hrnca vložíme menší tanierik dnom nahor a okolo neho poukladáme lupene ruží.
2. Zalejeme vodou tak, aby boli lupene ponorené vo vode. ( Mala by sa pridať destilovaná voda, ale ak nebude, tak na domácu spotrebu to nevadí )
3. Na tanierik uprostred položíme pohárik. Pozor! Pohárik nesmie byť vyšší ako je okraj hrnca.
4. Nakoniec tanierik prikryjeme pokrievkou tak, aby vypuklá časť bola otočená nadol.
5. Vodu v hrnci privedieme do varu a až potom nasypeme na otočenú pokrievku kocky ľadu. Postupnou kondenzáciou pary na opaku pokrievky a topením kociek ľadu nám ružová voda kvapká priamo do pohárika uprostred.
6. Keď máme roztopený ľad a dostatočné množstvo ružovej vody, môžme zhasnúť plameň a vytiahnúť za pomoci kuchynskej utierky, alebo grilovacích kliešťov pohárik von.
7. Vyrobenú ružovú vodu je najlepšie naliať do flaše s rozprašovačom, pretože sa Vám bude jednoducho aplikovať na pokožku.

Tramtadadá ! Hotovo :) Tak čo, trúfnete si aj vy ?
Prajem krásny deň,


You May Also Like

2 comments