14 dňový plán pre krajšie a zdravšie telo a moja cesta k nemu

by - June 07, 2017Ahojte!
Dnes som si pre Vás pripravila niečo, na čo som sa chystala už dlhšiu dobu a to článok o zdravom životnom štýle. Je toho toľko, čo by som Vám napísala, a preto by som to rozdelila do viacerých článkov. Keď sa povie zdravý životný štýl, ľudia si väčšinou predstavujú hrozitánske diéty, hodiny strávené vo fitku, fitness šaláty bez chuti, drinu a odriekanie. Čo na tom môže byť také pozitívne?
V prvom rade si treba uvedomiť, že vyššie uvedené nie je pravda. Zdravo žiť znamená najprv, ešte predtým než začneme, mať upratané vo svojej hlave. A toto je alfa a omega. Na začiatku stojí jedno veľké rozhodnutie, za ním odhodlanie a po celýýý čas Vašej cesty to bude neustále pripomínanie si, prečo sme toho vlastne išli. A potom tie pády a reštarty..dookola :).
Nikto nie je dokonalý a netreba sa držať trendov, ktoré aktuálne udávajú instagramové profily modeliek a influenceriek, ktoré sa vedia dokonale nasvietiť, obliecť, otočiť a pózovať tak, aby nám všetkým padli sánky. Vypne sa fotoaparát, modelka si vydýchne a zrazu sponad okraj nohavičiek vykúkne nejaký faldík. A život ide ďalej :)

instagram verzus realita 
Ja som si po pôrode pracne nahonobila nejaké kilá a neskôr som sa odhodlane ládovala zahustenými polievkami, pečivom a vypila stráááááášne veľa kartónov Viney (mamičky budú vedieť prečo) až som čakala na ten moment, kedy mi z toho vypadnú zuby :D. Zatiaľ našťastie žiaden. Rozhodla som sa, že sa chcem do plaviek opäť dostať do pôvodnej formy. Začala som makať vo fitku ako za starých čias za asistencie svojho trénera. Keďže u mňa išlo hlavne o spaľovanie tukov, volili sme kardio, tabatu, TRX a menej posilňovanie. Sú to tréningy pri ktorých ide viac o intenzitu cvičenia a jej striedanie. Cvičím približne 4-5 krát do týždňa po 60 min. Postupne sa moja postava začala formovať a naberať stratenú svalovú hmotu. A potom prišiel nemilý moment prekvapenia - ja som sa formovala a čísla na váhe stagnovali.
Prečo cvičíme, no váha neukazuje zmenu ? Ak sme sa pustili iba do cvičenia bez úpravy stravy, v úvode stratíte nejaké kilá a súbežne naberiete svalovú hmotu. Sval je ťažší ako tuk, preto niektorí dokonca priberú !
Koľko kg tuku som schudla nikto nevie :D. Ja som človek, ktorý má rád fakty, asi to bude aj pre moje povolanie lekára. A preto som si dohodla stretnutie na klinike Beauty Point v Martine, kde som absolvovala meranie na prístroji InBody, ktorý Vám vypľuje papier s vyhodnotením stavu Vášho tela. Pomer svalov, tukov a vody v tele. Percentuálne rozloženie po tele a všetko s grafickým vyhotovením a referenčnými hodnotami normy pre Váš vek a výšku. Ďalej vrámci poradenstva o zdravom stravovaní hodnotíte percento tuku aj v okolí vnútorných orgánov - tzv. viscerálny tuk. Ihneď ako sa zobrazili výsledky sme videli, že cvičím a cvičím veľa. Percentuálne mám na tele rovnomerne rozložené svalstvo a všade nad referenčné hodnoty. :D Áno, niekde pod tukom na bruchu mám pravdepodobne nejaké tehličky. Môžem stavať :D .Toto všetko bolo rad radom so mnou prekonzultované, vysvetlené a dostala som veľa, veľa rád. Výsledkom bolo obmedziť kalorický príjem, vrhnúť sa na zdravé tuky a dbať na to, aby sa nevynechávali hlavné jedlá počínajúc raňajkami.

aplikácia kalorické tabuľky
InBody
Bola mi odporúčaná aj bezplatná aplikácia pre iOS a Android "kalorické tabuľky". Aplikáciu som už poznala dávno kedysi, dnes už je okrem českej verzie vytvorená aj slovenská, čomu som sa veľmi potešila. V aplikácii zadáte svoje údaje a ciele, ktoré chcete dosiahúť. Denne vpisujete postupne potraviny, ktoré ste skonzumovali a aplikácia presne vyhodnotí, koľko kalórií ste prijali a koľko je Vaša norma. Okrem toho zobrazuje aj nutričné hodnoty, takže sa viete veľmi pekne orientovať, či to, čo ste práve zjedli Vám a Vašemu telu niečo "dalo". Porovnávali sme napríklad hrsť natural kešu orieškov a rizoto. Kešu oriešky z Vášho denného kalorického rozpočtu uťali nielenže väčšinu, ale odporúčané množstvo prijatých tukov bolo prešvihnuté ďaleko viac. Rizoto si môžete pokojne naložiť aj dve porcie a stále sa zmestíte do tabuliek úplne bez problémov. Apropo, najedli by ste sa vôbec z jednej hrsti orieškov? Okrem toho do aplikácie vpisujete aj denné činnosti, či čvičenie a podľa toho sa samozrejme Váš príjem a kalórie upravujú. Netreba to samozrejme preháňať, avšak ako pomôcka na začiatok, kým sa človek začne v strave orientovať, je to určite skvelá vec! Potraviny sú v aplikácií už nahodené, konkrétne značky, gramáž, všetko. Radosť používať.Najzásadnejším objavom pre mňa bola knižka Danky Kmeťovej a tímu Akadémie krásy. Je to konkrétne kniha 14 dňový plán pre krajšie a zdravšie telo. Objednala som si ju, pretože som čitala jednak mnoho pozitívnych recenzií a preto, lebo som sama potrebovala niečo nové, nové recepty, nápady, iný pohľad na vec. Kniha slúži ako denník pre tie, ktoré sa rozhodnú urobiť niečo prospešné pre svoje telo. Neznášam a nepoužívam slovo diéta. Diéty nie sú o chudnutí a často sa dostavuje jojo efekt v podobe znovunadobudnutia stratených kíl. Som rada, že táto kniha je plná zdravých a najmä veľmi chutných receptov. Okrem toho v nej nájdete aj vysvetlené cvičenia aj s obrázkami, pretože súčasťou plánu je aj pohyb. Veľmi ma potešili beauty tipy v knižke a rovnako aj mnoho potravín, o ktorých som síce vedela, avšak nikdy som ich nejako špeciálne neregistrovala a nevyhľadávala (avokádo). Recepty sú zostavané z potravín dostupných bežne v našich končinách, nejedná sa o žiadne špeciálne prísady, ktoré sa nedajú zohnať. Recepty sú jednoduché a opakujem, veľmi chutné. Takisto sa netreba vyhovárať na peniaze, pretože položky ako zelenina, ryba, kuracie mäso stoja určite menej ako ste dali posledný mesiac na kebab a sladkosti, však ? :) 

Na začiatku sa v knihe spomínajú najčastejšie dôvody, či výhovorky, prečo sa človek vlastne dobrovoľne vykašle na vlastné zdravie. "Nemám čas, fitko je drahé, som stará, veď som po pôrode, už som to skúšala a nič. A dosť !! Čas si nájdeme na facebook, telku, nájdeme si ho aj na seba. Behanie v prírode, bicykel a korčule a cvičenie doma..je zadarmo!!

To, čo by Vás malo inšpirovať, ste vy sami. Začnite postupne, po menších kúskoch, poprezerajte si v skrini svoje staré oblečenie, do ktorého ste sa kedysi vpratali a dajte si sami sebe záväzok a povedzte si - dám to ! Treba však vytrvať a nespraviť klasickú chybu a to - prestať po prvom úspechu. 

Cieľ bez plánu je len ... želanie
Antoine de-Saint Exupéry

Ďalej sa v knihe dočítate, ktoré potraviny sú telu prospešné a ako sa správne naladiť hneď od rána pre krajší deň. Pretože aj počas takejto cesty ku krajšiemu a zdravšiemu telu je dôležité cítiť sa dobre, oddýchnuto a mať sa rád. Už teraz, aj zajtra a stále. Lebo to je to, čo vníma naše okolie. Najprv musím mať rada sama seba, až potom ma bude mať rád aj niekto iný. 

Do knižky si vpíšete svoje miery, môžete priložiť aj fotku "pred" a dostávate sa k 14 dňovému plánu a receptom a cvičeniam na každý deň! Musím sa priznať, že som sa najviac bála toho, či mi recepty budú chutiť a či mi bude dosť :D. Ingrediencie sú uvedené vždy pre jednu porciu, na každý deň máte uvedený nákupný zoznam a ja odporúčam nakúpiť si aj tri dni dopredu. Niekedy sa ingrediencie samozrejme opakujú. Hneď prvý deň šoková terapia v podobe detoxu, kedy prijímate iba tekutú stravu vo forme smoothies s vyšším podielom zeleniny, krátko lúhované zelené čaje, vodu, či zeleninový, alebo kurací vývar. Na moje prekvapenie som to dala, kríza prišla v čase obeda a podvečer. Večer som sa už tešila do postele, lebo som vedela, že sa nezadržatelne približuje čas raňajok druhý deň :D. Tento detox sa opakuje aj desiaty deň a slúži ako prestupná stanica medzi nezdravým a zdravým stravovaním. Nasledujúce dni som sa držala receptov v knihe. Recepty môžete kombinovať a vymieňať podľa chuti. Na každý deň Vás čaká v knihe aj beauty "recept" na rôzne zábaly, či masky. Okrem toho podľa plánu plníte aj cvičenia na každý deň. Ja som tento krok obišla vzhľadom na môj vlastný tréningový program.Už po prvom týždni som dala dole 2 kilá a ďalší týždeň ďalšie dve. S knižkou varím stále, obmieňam recepty a dovolím si už aj sama experimentovať, žiaden jojo efekt neprišiel a kilá idú dole stále. Musím podotknúť, že každé jedno jedlo bolo naozaj mňamózne a vôbec to neboli mikroporcie, až som sa niekedy začudovala, že toho bolo celkom dosť! Zvykla som si aj na vyšší prísun tekutín, ktoré som kedysi zanedbávala, čo trošku podporilo činnosť obličiek a prečistenie tela. Necítila som únavu, či zmeny nálad. Naozaj sa nejedná o žiadne diéty, kniha je návod pre tých, ktorý sa nevedia pohnúť z určitého bodu, pre tých, ktorí majú radi ak ich niekto / niečo vedie a motivuje. Danka po napísaní 14 dňového plánu pre veľký záujem čitateľov pripravila aj samostatnú knihu Čas na detox, ktorú mi venovala a za čo veľmi pekne ďakujem. Na jej recenzovanie sa chystám v najbližších článkov a už teraz sa na to teším.Pre koho je teda 14 dňový plán pre krajšie a zdravšie telo určená?

- pre tie, ktoré sa pohnúť z miesta a urobiť niečo pre seba
- pre tie, ktoré sú už unavené z vlastných výhovoriek
- pre tie, ktoré chcú načerpať nové inšpirácie
- pre tie, ktoré chcú zhodiť nejaké kilo a naučiť sa zdravo stravovať
- pre tie, ktoré chcú byť v závere na seba hrdé 


Ak ste sa dočítali až sem, tak som rada a dúfam, že si prečítate aj môj ďalší článok venovaný zdravému životnému štýlu :)
Prajem Vám krásny deň a nájdite si čas aj samy/i pre seba :)You May Also Like

1 comments

  1. Ako chutne tie jedlá vyzerajú <3 Asi si ju zaobstarám aj ja :)

    ReplyDelete

Labels

abc derm Advent adventný kalendár aktivátor vitamín C Albi alcina alergia na slnko amoureux AnneMarie Borlind ANNEMARIE BÖRLIND anti ageing antioxidant aphloia aqua nature armani Aromaterapia aromaterapia Vianoc ashvagandga atopická dermatitída atopická pokožka atopik autumn avon Baby babyliss BaByliss PRO Titanium Tourmaline Balzam na pery balzamy na pery bambucké maslo BB krem BB krém Beauté Pacifique beauty BellaRose bio kofein bioderma bioruza biotechnologická pavučina birthday Black Friday Black Friday notino blog blogger bloggers body body mist bourbon boutique Calvin Klein Cara Mia Ti Amo care catrice catrice cosmetics CC krem ceruzka na oči česanie Cestovanie cestovné balenie kozmetiky chanel chemicky peeling Chloe Chloé chodidlá Chromafusion chyby v líčení cistenie cistenie pleti Čistenie pleti cistenie stetcov cistiaci gel čistiaci sprej citrusová vôňa Cleanser coldcream cosmetics cream cut crease dámska vôna dámska vôňa dánska kozmetika darček darceky darčeky darčeky ku dňu otcov darčeky na Vianoce darceky pre muzov darčeky pre mužov darčeky pre ženy Deep Euphoria dekorativka dekoratívka dekoratívn a kozmetika dekorativna kozmetika dekoratívna kozmetika deň matiek Deň otcov denny krem deodorant DEOGUARD depilácia a epilácia dermablend dermabrázia dermatokozmetika dermokozmetika desatoro Deti detox detska kozmetika Detská kozmetika dewy dezodorant Dieťa disney Disney EP Line Divine Decadence doplnky doplnky výživy Double Wear Dovolenka eau so daring eko elixir Enzymovy Peeling Estée Lauder Euphoria event eyebrow tutorial obočie avon pupa milano eyeshadow face cream fall farbenie obočia farbenie vlasov farby na vlasy fast and fabulous favi Favi.sk fén na vlasy fitness fitness strava fixing flora flora by gucci fluid fluidny makeup foto fotokniha fotoobraz friends Ganz Schon Lang gel Gél lak gel shine gelove nechty gélové nechty GFC Giorgio Armani giveaway glam it up GOSH grace cole granatove jablko gucci Gucci Guilty Gucci Guilty Absolute guerlain Guilty hair hairstyle hairstyling hand care hand fluid health Healthy lifestyle hesperidin himalaya hodinkakrasy horčík HUGO BOSS hyaluron HYALURON 2.0 hyaluronove ocne obklady hydra végétal hydratacia hydratácia hydrogélové vankúšiky Hypnôse IN2U INCA Collagen inspiracia instafix interaktívna ceruzka interier intímna hygiena IPL epilátor jar Jean Paul Gaultier jesen jeseň jesenná vôňa jeunesse kabelka kapsuly kofein kokosovy olej Kórejská kozmetika koriander Korika kozmetická taštička kozmeticke sady kozmetika kozmetika na zimu krasa krása krasotika krem krém krém na oči krem na ruky kremík kruhy pod očami kulmofen Kúpeľ kúzelné čítanie kvetinová vôňa kvetinovo ovocná vôňa pre ženy kvetiny kvety kyselina hyaluronova kyselina mliečna L´Oréal Professionel Serie Expert Inforcer La Nuit Trésor Nude lak na nechty Lancôme Lancôme. vône lash love láska Le Male Legend Spirit lesky na pery letne novinky letné tipy leto licenie Líčenie linka Linola Linola Face lip colour lipcolour lipstick Liu Jo live fearlessly loosing weight Lovely U Ma Vie magneticka paleta magnézium makadamiovy olej make up make up art makeup Makeuprevolution man mango Marc Jacobs mark mark face and body mark scrub mary kay marykay MaryKayDoma masáž maska maska na oči maska na pleť mastná pleť matny ruz MATRIX Matrix Total Results matt maybelline metallic metallic meets matt mikrodermabrazia mikrodermalna kolekcia plus minerály miracle 3D miracle set MK modeláž modelaz nechtov Modio Modio.cz moja kabelka mokrá pedikúra Mon Evidence Montblanc morský kolagén MUR muscle aggressive muscleagresive muzi muži muzsky krem mýty o líčení nabytok nakupovanie nakupy nákupy NaniNails NaniNails. nechty NaniNails.sk Naturally nature nechty Nemecko neve cosmetics nocne serum nocny krem nohy Nomade notino Notino travel notino.sk notinosk notinosk suché vlasy novinky nude nutri kofein komplex nutri shine NYX professional make up o mne začíname getting started about me obočie ochranny fluid očná starostlivosť ocne obklady očné okolie očné sérum očné tiene očné vačky ocny krem odličovacia rukavica odličovacie tampóny Odličovanie pleti odstraňovanie chĺpkov odtieň oleje olivy omyly omyly skincare online databaza online nakupovanie opaľovacie prípravky opaľovanie oral b pro ovocná cyprusová vôňa ovocna vona paleta paletka Paradoxe Gift Box parfem parfém parfém pre ženy parfemovana voda parfémy parfémy pre ženy parfumovana voda parfumy pedikúra peeling peony perfect palette Pery petra lovely hair petralovelyhair photo Photoderm planet spa plantur 21 plet pleť pletova kozmetika pleťová kozmetika pletova starostlivost pleťová starostlivosť pletova voda pletove serum pletovy krem podklad pokozka pokožka pokožka hlavy pomegranate popraskane pery porovnanie poškodené vlasy pre aging krém pre mužov present pretty rose prípravky na opaľovanie príroda prirodna kozmetika prírodná kozmetika Produktove Ranajky pudrovy fluid pure light recenzia RefectoCil relaxácia remington resvetralol review revlon riasenka rose rose water rouge allure ink ruz rúž ruz na pery ruza ruzova ruzova voda ruzovy olej saal digital saaldigital samoopaľovacia pena samoopaľovanie satenove ruky saténové telo satin body satin hands satin lips scholl self tanning serum sérum sérum s vitamín C a E shalimar shopping shower Si singles day skin care skin manager Skincare skinvigorate Skinvigorate Sonic kefka skvalán Slnečná kozmetika Slnečná ochrana slnko soaphoria sonická kefka sonické čistenie spálená koža Spálenie špirála šport SPORTIQUE sprchový gél sprej squalane srchova pena ST MORIZ starostlivost starostlivosť starostlivosť o očné okolie starostlivost o pery starostlivosť o pleť starostlivosť o pokožku starostlivost o ruky starostlivosť o telo starostlivosť o vlasy štetce štetec styling suchá pedikúra suchá pokožka hlavy suche pery suché ruky suché vlasy summer sun di gioia superstay matte ink súprava štetcov svadba sviatky sviečky Swartzwald system hydro T zóna tekuty matny ruz telová hmla telová kozmetika telová starostlivosť telové mlieka telove sufle telový mist telový sprej terapia vôňou testovanie Textilná maska timewise tint tip na nakupy tipy na darceky tipy na letný makeup toaletna voda toaletná voda tonikum tonovaci krem trendy TRESemmé tričko true typ pleti typológia pleti učenie Učenie hrou ultrahd úpal úprava obočia Uriage UV gél valentín Valentínske tipy vanilka vanilkový sprej vanilla vanilla blush vápnik vaxicum Versace Versace Crystal Noir vianoce Vianočné darčeky vichy Victoria´s Secret VIP Ranajky vitamín C Vlasová kozmetika Vlasová ochrana vlasova starostlivost vlasová starostlivosť vlasy vlnité vlasy vodeodolné líčenie vona vôňa Vôňa pre mužov vonné sviečky Výbava pre bábätko výkon vypadavanie vlasov wedding Weleda wishlist Yankee Candle YSL Yver Rocher yves rocher Yves Saint Laurent zazracna kolekcia zdravie zdravie benu lekáreň ženy zima zlato v zime zmiešaná pleť Zoeva Rose Golden luxury set vol 3