Nie je všetko hliník, čo sa blyští

by - September 23, 2017


Ahojte,
po krátkej odmlke spôsobenej cestovaním, balením a vybaľovaním kufrov, som si na dnes pre Vás nachystala článok o mojom obľúbenom produkte a chcela by som sa mu pozrieť na zúbok o niečo detailnejšie. Teší ma, že sa začíname postupne zaujímať aj o zloženie kozmetiky, ktorú používame. Aspoň ja to takto vnímam vo svojom okolí. Časopisy, knihy, ale aj blogy už postupne okrem kvalít výrobkov poukazujú aj na prospešné, či škodlivé látky v kozmetike a preto by som chcela vniesť do tematiky aj svoj pohľad.
Čoraz populárnejšími sa stávajú antiperspiranty, ktoré zabezpečujú ochranu proti poteniu až na 48 hodín. Kedysi som takéto výrobky registrovala výlučne v lekárňach, a popravde som sa ich aj trošku bála. No asi pred tromi rokmi ma moja kolegyňa upozornila, že sa začali predávať aj v klasických drogériách. Určite ste si v regáloch s deo sprejmi, vôňami a antiperspirantmi všimli aj také, ktoré sú cenovo približne dvojnásobne drahšie oproti klasickým a sú zabalené v krabičkách. Okrem toho sú dostupné aj v online predaji a ja si ten svoj objednávam z eshopu notino.sk.


Tieto antiperspiranty zaznamenali veľký boom a stali sa obľúbenými produktami kozmetiky, ktoré ženy používajú bežne. Oproti klasickým deodorantom a antiperspirantom poskytujú skutočne oveľa vyššiu ochranu proti poteniu. Ja si ho osobne neviem vynachváliť, a ak patríte k typom, ktoré mávajú problém s potením v lete, alebo v zime, vyskúšajte. V mojej práci nosievame denne biele oblečenie a poväčšine som musela každé jedno tričko prať po jednom dni nosenia. Predsa len 8 hodín je dlhá doba, a ak som náhodou v práci 24 hodín, musím si nosiť náhradné oblečenie. Keď som objavila tento 48 hodinový zázrak, veľmi som sa potešila, pretože sa vôbec nepotím (pod pazuchami) pokiaľ ho používam, oblečenie mi ostáva svieže, čisté a voňavé. Ja som si obľúbila antiperspiranty značky Rexona , a v ponuke nájdete aj rôzne vône, takže máte z čoho vyberať. Nevýhodou akurát je, že sú zabalené a zalepené, takže pri prvom nákupe neviete odhadnúť, či Vám vôňa bude sedieť.


Predtým ako prejdem k zloženiu, čo sa výrobku týka, je to krém, ktorý je vysúvateľný, ľahko sa nanáša, nevytvára škvrny na oblečení, nedráždi pokožku a ako som už spomínala, trvácnosť je skutočne 48 hodinová. Výrobok je dostupný aj vo variante pre mužov. V popise sa takisto uvádza, že keď sa osprchujete, nemusíte znova nanášať antiperspirant (vrámci 2-dňového intervalu), pretože ho stále budete mať na pokožke aj napriek tomu, že ste sa umyli. Jedno balenie mi vydrží veľmi dlho, cca 3 mesiace, čo je napokon v pomere k cene slušná výdrž a koniec koncov až taký "drahý" tento antiperspirant nie je.


Ak si to zhrnieme, skvelý efekt, výdrž, fajn cena... ale ako všetky veci, aj táto má svoje pre a proti. Keď sa pozrieme bližšie na zloženie výrobku, a tak isto aj všetkých výrobkov s podobným efektom, nájdeme jedného spoločného menovateľa, ktorý je uvedený pri každom z nich. Je to aluminium, respektíve hliník. Ten sa do kozmetických výrobkov pridáva vo forme rôznych zlúčenín, solí a podobne. Hliník je v tejto dobe všade okolo nás, a nemyslím tým alobal, do ktorého si zabalíme pekáč a hodíme do rúry :). Je to pomerne krátka doba, kedy som sa začala zaoberať tým, čo si na seba dávam, čo to obsahuje... Asi najväčší zlom nastal počas tehotenstva, (kedy sa každá žena akosi prirodzene viac kontroluje). A teda logicky som chcela zistiť, čo taká dlhodobá lokálna (topická) aplikácia výrobku s obsahom hliníka spôsobuje telu. Tým, že sa aplikuje lokálne, by látka nemala prechádzať do krvi a do celého tela. Avšak keď si to zoberieme z pohľadu anatómie ženského tela, podpazušie má veľmi blízko k prsníkom, a čo ste možno nevedeli, tkanivo prsníka zasahuje až smerom k podpazušiu. Lymfatické uzliny prsnej žľazy sú umiestnené takmer v podpazuší, takže tieto časti tela spolu úzko súvisia. Ak Vám Váš gynekológ vrámci prehliadky hmatal okrem iného aj podpazušia, už viete prečo.
Na to, aby boli vyslovené relevantné závery, je potrebné odskúšať vplyv určitej látky na obrovskej vzorke a pomerne dlhý čas. U ľudí sa hovorí o generáciách a to sú približne 20 ročné časové úseky. Mnoho nových kozmetických výrobkov sa samozrejme takú dlhú dobu nevyrába a preto nikto nevie na 100% zaručiť ich efekt z dlhodobého hľadiska.


Nechcem zachádzať do absolútnych detailov, môžem však priložiť odkaz na článok, z ktorého som čerpala niektoré informácie pre tých, ktorí chcú vedieť viac. Hliník je pomerne silný činiteľ a vrámci bunky dokáže meniť určité časti našej genetickej informácie. Neznamená to, že nám narastú štyri hlavy a tri ruky, ale môže ovplyvniť pôsobenie hormónov, enzýmov v tele a pod. Zvýšená, alebo abnormálna produkcia hormónov môže prispieť k zvýšenému riziku rôznych ochorení. Píšem naozaj veľmi všeobecne, aby ste si vytvorili aspoň aký-taký pohľad a neplietla som Vás zbytočnými informáciami naviac. Nechcem ani nikoho odradiť od výrobkov, ktoré používate radi. Ja tak isto tento antiperspirant používam, a veľmi rada. Chcem iba, aby ste mali na pamäti ten "alert", signál, a viac si všímali, čo si kupujete, používate a prípadne takéto výrobky z času na čas vystriedali. Ja osobne si zvyknem tento antiperspirant prestriedať s klasickým, avšak poväčšine sa vždy vrátim k tomuto. Dávam však pozor, aby som si ho aplikovala najviac jedenkrát za dva dni a nepreháňala to s použitým množstvom. Treba myslieť aj na to, že do tela sa nám denne dostáva obrovské množstvo škodlivých látok, či už z ovzdušia, vody, alebo nezdravej stravy bez toho, aby sme to vedeli nejak ovplyvniť.
Ak by ste chceli vedieť konkrétne, najradšej mám krémový antiperspirant Rexona Maximum Protection bez parfumácie - Clean Scent :).

A čo vy? Sledujete si zloženie výrobkov, ktoré kupujete?
Máte u seba v zbierke aj vy nejaký, ktorý by už niekto považoval za nebezpečný?
Dajte mi vedieť v komentári,
a prajem Vám krásny deň,


You May Also Like

2 comments

  1. Ja som mala tento tiez velmi rada a bol v podstate jediny, ktory mi pomahal (velmi sa potim), ale postupne prestal nejak fungovat aj ten, teda fungoval, no nejak podobne ako aj ine a stale na pokozke ostaval aj po osprchovani, ako pises. Nakolko sa potim neskutocne vela a antiperpirant som pouzivala tiez dost vela a mam problem s hormonami, povedala som si, ze to skusim na prirodno a bez hlinika. Rozdiel to je obrovsky, ale da sa na to zvyknut, uz takto zijem skoro 3. mesiac :D a hladam nejaky kvalitny prirodny deodorant, uz mam aj par vitazov, ale este by to chcelo nieco lepsie.
    LIFE IN PICTURES BY LU

    ReplyDelete
  2. Tento antiperspirant mám doma aj ja a tiež si ho neviem vynachváliť! Aj keď nikdy som si nečítala zloženie a teraz si ma trošku zaskočila. Ako vedela som že veľa deodorantov či antiperspirantov že obsahuje hliník ale nejak som si to neuvedomovala. Asi by som mohla tiež nejak obmedziť jeho používanie.

    ReplyDelete