Nepoznám nikoho, komu by sa to nestalo. Poznám málo ľudí, ktorým sa to nestane každé leto.
Napriek osvete, a napriek tomu, koľko o účinkoch slnečného žiarenia vieme, nie vždy sa o svoju pokožku v lete staráme dôkladne. Sama zo svojej skúsenosti viem, že pri deťoch ide starostlivosť o samú seba bokom. Nie je to tak zriedkavé, že moje deti chodia po slnku vynatierané opaľovacími krémami, s čiapkami, a ja bežím za nimi bez adekvátnej slnečnej ochrany. Na druhej strane by si rodič mal považovať za svoju povinnosť, starať sa rovnako aj o svoje zdravie, už len z dôvodu samotnej zodpovednosti voči svojim deťom. A rovnako dôležité je starať sa o svoj zovňajšok bez ohľadu na to, či sme v práci, doma, alebo na rodičovskej dovolenke.
Keďže si však pravdepodobne viacerí chcene, či nechcene, prejdeme fázami spálenia slnkom, je dobré vedieť, čo v takej situácii treba urobiť, ako sa o pokožku starať a čo robiť pri úpale. Hneď v ďalšom kroku, ako som si na notino zaobstarala krémy určené na opaľovanie, zobrala som si aj produkty určené na následnú starostlivosť, po opaľovaní a na upokojenie pokožky. Prípravky s aloe vera, či chladivé gély sú vhodným riešením pri spálenej pokožke a jej regenerácii a tlmení nepríjemných pocitov.
Úpal
Úpal je strašiakom najmä u malých detí a starších ľudí. Pri dlhom pobyte na slnku, bez adekvátneho oblečenia a pokrývky hlavy, bez dostatku hydratácie, dochádza k prehrievaniu organizmu. Prejavuje sa nevoľnosťami, bolesťou hlavy, zmätenosťou alebo vracaním. Vždy je potrebné nosiť so sebou dostatok tekutín, a neobliekať sa do hrubých, nepriedušných materiálov, ktoré zle odvádzajú pot. Pri úpale je potrebné chladenie organizmu, napríklad obkladmi, alebo letnou sprchou, a dostatočná hydratácia. Kľud na lôžku a sledovanie je nevyhnutné. U starších ľudí je riziko prehriatia vysoké, pretože nepociťujú smäd ako mladší ľudia.
Spálenie kože
Dôsledkom UV žiarenia a jeho nadmerným pôsobením na nechránenú kožu dochádza k jej spáleniu. Opakovaným spálením kože sa zvyšuje riziko nezvratného poškodenia jej štruktúry, zhoršovaniu vzhľadu, vzniku tmavých škvŕn, či rakoviny kože. Existujú skupiny ľudí, ktoré sú náchylnejšie na spálenie slnkom a sú to najmä svetlé fototypy, ľudia pracujúci väčšinu času v exteriéri, ľudia navštevujúci soláriá, ale aj tí, ktorí užívajú lieky, zvyšujúce citlivosť kože na pôsobenie UV žiarenia - fotosenzibilizujúce lieky.
V prvom kroku je vhodné spálenú kožu chladiť, hydratovať - lokálne, ale i celkovo, podaním tekutín. Na chladenie môžeme využiť rôzne voľnepredajné gély, alebo studené obklady, chladnejšiu sprchu. Súčasne podávame aj lieky tlmiace bolesť, keďže spálenie kože je veľmi nepríjemným javom. Niektoré spálenia kože sprevádza dokonca aj horúčka, preto je už vyššie spomenutý liek od bolesti (a súčasne aj teploty) v takomto prípade na mieste. Veľmi dobrý je na chladenie aj Panthenolový prípravok značky Altermed, ktorý je dostupný v lekárňach, ale i drogériách.
Nasledujúce dni je vhodné na spálené miesta aplikovať gél s obsahom aloe vera, alebo laktínom, ktoré majú silné regeneračné účinky a pomôžu vrchným vrstvám kože pri ich obnove a zacelení. Pri ťažších formách spálenia slnkom s pľuzgiermi, následnou infekciou, či celkovým ťažkým až šokovým stavom je vhodná návšteva lekára, ktorý stanoví diagnózu ordinuje vhodnú liečbu.
Kľud na lôžku a dostatok tekutín je nevyhnutnosť.
Čo vy a spálenie kože? Pamätáte si z detstva na to, ako nám rodičia natierali na spálené chrbáty jogurt? Aké sú Vaše príhody zo slnenia sa?
Majte krásny deň,
0 comments