Alergia na slnko
Skoro pätinu obyvateľstva trápi problém, s ktorým sa pasuje najmä v lete. Nepríjemné prejavy ako začervenanie, výsyp, či vyrážky na koži môžu byť spojené aj s alergiou na UV žiarenie, tzv. alergiou na slnko. Nejedná sa o klasické spálenie pokožky, ktoré vzniká následkom nadmerného a nekontrolovaného pôsobenia UV žiarenia. Ide o reakciu buniek imunitného systému, ktoré vyvolávajú v našom tele alergickú reakciu. Zmeny, ktoré slnko v bunkách vyvoláva chápe ako niečo cudzie a spúšťa v tele procesy, ktorými sa proti cudziemu chce brániť. Sezóna výskytu prejavov slnečnej alergie je pochopiteľne na konci jari a v lete, kedy slnku vystavujeme najväčšiu plochu našej kože.
Existujú niektoré skupiny liečiv, ktoré spôsobujú fotosenzitívne reakcie, pretože pri ich užívaní a súčasnom slnení vznikajú prejavy slnečnej alergie. Medzi takéto lieky patria niektoré antibiotiká, dokonca aj ibalgin, niektoré lieky na vysoký krvný tlak. Okrem liekov môžu slnečnú alergiu zhoršiť aj niektoré zložky parfémov, či dezinfekčné prípravky. Aby ste si boli istí, či práve ten Váš liek môže spôsobiť prejavy slnečnej alergie, je potrebné sa vždy poradiť so svojim ošetrujúcim lekárom, alebo lekárnikom.
Kto sa má obávať?
Najčastejšie sa slnečná alergia vyskytuje u svetlých fototypov s citlivou pokožkou. Napriek tomu to však nie je pravidlo, pretože sa môže vyskytovať v podstate u každého. Ak užívate lieky, ktoré zvyšujú citlivosť na slnko, alebo používate kozmetické prípravky, ktoré pôsobia fotosenzitívne, je riziko, že sa u Vás alergia na slnko prejaví. Máte príbuzného, u ktorého bola slnečná alergia dokázaná? V tom prípade sa môže, ale nemusí, prejaviť aj Vám. Alergia na slnko sa objavuje aj u ľudí s už prebiehajúcimi inými ochoreniami kože, napríklad atopická dermatitída.
Ako sa prejavuje?
Pod pojmom alergia na slnko rozumieme viacero typov prejavov a chorobných stavov. Od výsypu, začervenania, vzniku vystupujúcich červených máp až po pľuzgiere a opakujúce sa vyrážky. Nechcem v tomto článku zmiasť čitateľa odbornými termínmi, pretože to nie je jeho cieľom. Na podrobnú diagnostiku alergie na slnko je tak či tak potrebné navštíviť kožného lekára, ktorý s určitosťou stanoví diagnózu. Ak sa u Vás na koži po expozícii na slnku objavujú prejavy, ktoré ste pri bežnom spálení, alebo slnení ešte nepozorovali, môže sa jednať o alergickú reakciu a je vhodná konzultácia lekára.
Liečba a prevencia
Keďže sa jedná o alergické ochorenie, je vhodné podanie antihistaminík. Ťažšie stavy sa podrobujú zväčša lokálnej liečbe kortikosteroidmi. Lekár môže odporúčať aj fototerapiu, čo v praxi znamená postupné a kontrolované expozície kože UV žiareniu. Takáto liečba sa používa napríklad aj v liečbe akné a prebieha na oddeleniach dermatológie. Pred plánovanou dovolenkou je vhodné pripraviť sa už dopredu a dbať najmä na správnu prevenciu. Je potrebné zaobstarať si kvalitnú slnečnú kozmetiku a taktiež hydratačné a chladivé prípravky po opaľovaní. Dodržiavanie zásad rozumného slnenia a správne používanie slnečnej kozmetiky je kľúčové nielen pre ľudí s alergiou na slnko. U nás doma sme všetci vybavení produktami dermatokozmetiky Bioderma a dokonca si moja staršia pribalila do ruksaku do škôlky svoj krém na opaľovanie, aby sa pred odchodom na školský dvor ponatierala.
Vo všeobecnosti platí, že pri akejkoľvek precitlivelosti na slnko je vhodné sa mu čo najviac vyhýbať. Zdržiavanie sa v tieni, či kvalitná slnečná kozmetika spolu s pokrývkou hlavy a okuliarmi je základ. Na stránke notino si môžete vybrať z klasických drogériových značiek, ale najmä zo širokej ponuky kvalitnej dermatokozmetiky. Slnko nie je našim nepriateľom, dodáva nám dobrú náladu a vitamín D. Musíme ho však vedieť prijímať v rozumnej miere.
Majte krásny deň,
0 comments