Odličovanie šetrné k pleti a prírode
Bolo to asi minulý týždeň, čo sme boli akurát všetci doma a môj manžel ma upozornil, že vonku deti zbierajú odpadky. Tak sme sa s potešením pozreli, ako asi tri dievčatá napichovali smeti na paličku a potom ich hádzali do smetiaka. V ten deň bol silný vietor a zo smetiaka tak poodfukovalo ľahšie odpadky po okolí. Povedala som mu, že ak s dievčatami vonku máme so sebou rukavice a tašku, robíme to isté. A tak sme sa zamysleli nad tým, ako sa ľuďom postupne do podvedomia dostáva cítenie k svojmu okoliu a životnému prostrediu. Nie nadarmo sa všade zobrazuje reklama o ochrane životného prostredia. Všímam si, že ľudia častejšie využívajú papierové tašky, triedia odpad a správajú sa k prírode o niečo šetrnejšie.
Okrem bežného triedenia odpadu sa vždy zamýšľam, ako by som mohla eliminovať používanie niektorých produktov, ktoré sa do odpadu dostávajú takmer denne a či je to vôbec možné.
No a tak mi už dávnejšie napadlo vyskúšať znovupoužiteľné odličovacie produkty. Pretože keď sa líčim každý deň, logicky sa musím večer odlíčiť. Roky som používala klasické vatové odličovacie tampóniky, pri ktorých som si po čase všimla, že sa zhoršovala ich výrobná kvalita. Po odstránení zvyškov make upu som mala pocit podráždenej a začervenalej pleti. K tomu som pripočítala množstvo zbytočného odpadu a rovno som sa poobzerala po iných spôsoboch očistenia pleti. Práve v tom období sa začal boom znovupoužiteľných produktov na odličovanie a čistenie pleti. Dostala som vrámci PR balíku odličovaciu rukavicu z jemnej bavlny. Od toho momentu, ako som ju vyskúšala, som odličovací vatový tampón použila maximálne na dovolenke, aj to možno preto, že som si tam zabudla vziať túto rukavicu.
V čom spočíva výhoda takýchto produktov? Jednoznačne ide o šetrný produkt, ktorý nezaťažuje životné prostredie. Z hľadiska vplyvu na pleti, je z oveľa jemnejšieho materiálu, textílie, ktorá pleť doslova pohladí. Nemáte pocit "driapania" pleti a keďže taká rukavica býva aj väčšia, lepšie sa s ňou manipuluje. Tento typ produktu si ani nevyžaduje použitie typického odličovača. Vo väčšine prípadov, pokiaľ neodstraňujete ťažký, večerný makeup, Vám bude stačiť rukavicu iba navhlčiť vodou. Po použití sa odporúča ručné vypratie. No pre lenivých (ako ja :)), je vhodné ju oprať spolu s oblečením. Keďže u nás doma beží práčka pomerne často, jednoducho hodím rukavicu, či iný odličovací produkt po použití do práčky.
Pokiaľ nosíte bežne väčšie množstvo make upu, alebo si líčite aj očné linky, viac vrstiev špirály, očné tiene, odporúčam Vám na navlhčenú rukavicu, alebo znovupoužiteľný tampónik naniesť aj pár kvapiek dobrého odličovača na pleti. Na stránke notino je ich obrovský výber a podľa svojej preferencie si môžete vybrať z klasických kozmetických značiek, či dermatokozmetiky. Niektoré odličovače sú určené na vodeodolný make up a zväčša sú to tie dvojfázové, ktoré obsahujú olejovú a vodovú zložku. Ich premiešaním vzniká odličovač, ktorý si poradí aj s dlhotrvácnym makeupom, či vodeodolnou riasenkou. Okrem toho na klasické čistenie, nielen odličovanie, si môžete zakúpiť aj rôzne hubky, napríklad konjakovú, ktorá je taktiež mimoriadne obľúbeným produktom čistenia pleti.
Samozrejme nie je možné absolútne vyradiť všetky činnosti a produkty v domácnosti s ohľadom na maximálne šetrenie prírody. Nechcela by som sa ani hrať na ekologického puritána. Iba sa vždy snažím, aby som neplytvala surovinami, nevyhadzovala všetko, čo sa mi práve nehodí, alebo nenakupovala bezhlavo veci, ktoré mi reálne nie je treba. Príkladom je tzv moderné influencerstvo na Instagrame, kedy na Vás vyskakuje denne rovnaká reklama, na rovnakú značku, v rovnakom čase. Instastories sú plné iba zľavových kódov, outfitov na každý deň. Okrem toho, že nám takéto príklady môžu byť inšpiráciou, uvedomili ste si niekedy, koľko z toho oblečenia vznikne odpadu? Prečo sa ľudia nesústredia aj na recykláciu odevov? Pokiaľ takúto možnosť nepreferujú, keby si aspoň nenakupovali oblečenie na každý deň. Nie je to cool, a v tejto dobe osvety, je to doslova smiešne. Pokiaľ si budete nakupovať nové veci, vždy sa skúste zamyslieť, či Vás o mesiac neomrzia a nehodíte ich v lepšom prípade do kúta a v horšom prípade do koša. Je to jedno, či to bude bytový doplnok, kabelka, či tenisky.
Odbočila som síce od témy, ale pointa zostáva rovnaká. Tak, ako šetrím pleť vďaka použitiu textílie na odlíčenie pleti, tak šetrím aj svoje okolie. To isté sa snažím učiť aj moje deti. Nemusíte to robiť vo veľkom, stačí pomaly, postupne a po troške. Nemôžete sa vzdávať len preto, že nedokážete žiť ako "bezodpadová" domácnoť. To určite neviem ani ja! Ale každou malou zmenou prispievame k lepšiemu vzhľadu nášho prostredia. Naučme sa nemyslieť iba každý na seba, ale pozerajme sa dopredu a rozmýšľajme nad tým, čo tu zanechávame pre naše deti. Budú to skládky opadu, alebo krásna, čistá lúka? Je to na každom jednom človeku.
Čo vy na to, zamýšľate sa niekedy nad tým,
ako by ste aj Vy vo Vašej domácnosti mohli
eliminovať množstvo odpadu?
0 comments