Celoročná ochrana
Počas slnečných dní sa (väčšinou) ženy snažia nadobudnúť prirodzený bronz vystavovaním svojej pokožky na slnku. Väčšina z nás pochytí už prvé známky opálenia prvé slnečné dni v roku. Najčastejšie sa to môže prejaviť začervenaným dekoltom, opálením rúk, červenou tvárou. Je potrebné chrániť svoju pokožku a kožu počas celého roka. Neplatí, že na jar je slnko slabšie. Slnko je tu, také aké je. Dokonca sa pri zimnej lyžovačke môžete spáliť oveľa viac ako v lete, pretože sa slnečné lúče milionkrát odrážajú od snehu a tak dostáva pokožka mnohonásobnú dávku lúčov. Niektorí dokonca tvrdia, že pojem bezpečné opaľovanie je nezmysel, pretože jediná ochrana voči nepriaznivým vplyvom UV žiarenia je jedine vyhýbanie sa slnku. Prirodzene hnedšia pokožka pôsobí zdravo, pekne a opticky zoštíhľuje. Ak sa chcete aj vy nechať uniesť týmto trendom, skúste spraviť taký kompromis, aby Vaša koža trpela čo najmenej.
Riziká spálenia kože
Vystavovanie kože slnečnému žiareniu bez adekvátnej ochrany predstavuje riziko karcinogenézy - vzniku rakoviny kože, predovšetkým malígneho melanómu. Pôsobením UV žiarenia vznikajú v koži zmeny, ktoré sú nezvratné a DNA buniek kože nie je možné už nijak opraviť. Len tak na zamyslenie, niekedy sa pozastavujeme nad účinkom liečiv, či zložením prípravkov, ale sami vykonávame aktivity, ktoré priamo poškodzujú naše zdravie (fajčenie, nezdravá strava, spálenie kože). Je potrebné si toto uvedomiť, pretože pri nezvratnom poškodení kože sa nedá vrátiť niekoľko krokov späť, ani keby sme chceli. Naša koža si každé jeho spálenie už navždy bude pamätať. Štúdie dokázali, že efekt správnej aplikácie prípravkov určených na ochranu pred slnkom, je takmer taký istý, ako by sme sa na slnku ani len neukázali. A to je super! Naopak aplikácia prípravkov na už v minulosti poskodenú kožu nebol žiaden a samozrejme žiaden opravný mechanizmus v koži nebol vyvolaný. Samozrejme efekt bol ten, že k ďalšiemu novému poškodeniu nedochádzalo. Nájdite si ten svoj obľúbený, ktorý sa Vám bude pohodlne aplikovať a možno Vám aj príjemne vonia. Ja najčastejšie používam Bioderma Photoderm Bronz v spreji a pre deti mlieko v spreji s minerálnymi filtrami rovnakej značky.
Poškodenie DNA
Slnečné žiarenie sa rozdeľuje na UV A, UV B, a UV C. Posledný typ, UV C sa aktuálne až do atmosféry, kde sa nachádzame nedostáva. Slabšie lúče UV A a UV B pohodlne prichádzajú až k zemského povrchu. V jadre každej bunky sa nachádza genetická informácia vo forme DNA. Je to taká dlhá a zatočená dvojzávitnica. Vyzerá ako dve špirály vedľa seba, ktoré sú priečne prepojené. V týchto miestach sa nachádzajú stavebné jednotky našej DNA. Je ich viacero typov, a vždy vytvárajú špecifické dvojice, vždy sa jednoducho kamarátia tie isté dvojice. Napríklad Adelka s Teou, a Grétka s Cyrilom. Nie je zvykom, že Adelka opustí kamošku a spojí sa s Cyrilom :) aspoň nie za normálnych okolností. Tieto dvojice sú postavené oproti sebe a držia spolu palicu - priečne spojky. Všetky dvojice sú poprepájané aj navzájom akoby boli pripevnené zaradom na 2 dlhých špirálach.
Vplyvom slnečného žiarenia dochádza absorbovaním UV k rozvolneniu niektorých spojení medzi dvojicami. Takto napríklad Tea uvoľní Adelku, a ak sa v jej blízkosti na špirále nachádza ďalšia Tea, spoja sa spolu tak silno, že to nejde vrátiť späť. V praxi sa Tea volá Tymín a dva kusy tejto bázy, ako sa tieto stavebné zložky volajú, spoja kovalentnou väzbou vplyvom UV, vzniká silný Tymínový dimér.
Obrovský problém nastáva počas delenia bunky, čo je prirodzený proces v našom tele. Špeciálny enzým, ktorý sa v tomto delení uplatňuje nevie správne prečítať tieto dvojice, dochádza k chybám, čoho dôsledkom je vznik mutácií v bunkách kože. Mutácie predstavujú veľké riziko vzniku rakoviny, pretože zámena, výmena, alebo chýbanie niektorých báz a tým aj všakovaké premeny génov v DNA majú vážne následky.
Ochranný faktor
Prípravky by mali obsahovat SPF - sun protection factor, ktorý chráni voči UV B žiareniu a samostanú ochranu proti UV A žiareniu, ktorá býva označená symbolom UVA v krúžku. Deje sa to prostredníctom filtrov, ktoré opaľovacie krémy obsahujú, a sú buď chemické, alebo fyzikálne. Tie chemické dokážu lúče absorbovať a fyzikálne ich od pokožky odrazia preč, ako zrkadlo. Fyzikálne filtre (minerálne) sú vhodné pre citlivú a detskú pokožku, ktorej chceme "dopriať" čo najmenej chémie. Číslo ochranného faktora je násobkom minút, za ktoré sa naša pokožka spáli. Ak sa spálite po 10 minútach na slnku, ochranný faktor 30, by Vám mal zabezpečiť 30x dlhšiu ochranu.
Ďalšími dôsledkami nadmerného vystavovania sa slnečnému žiareniu je aj spálenie, úpal, predčasné starnutie pokožky, poškodenie očí, rôzne fototoxické, či alergické reakcie. Ochrana pred ním je nielen samotné zakrytie pokožky, či vyhýbanie sa priamemu slnku, ale najmä správne a pravidelné používanie prípravkov určených na opaľovanie. Tento názov je skôr zavádzajúci. Samotné produkty Vás totiž neopaľujú, ale chránia proti škodlivému vplyvu slnka.
Dôležitým faktom je aj to, že užívanie niektorých liekov dokáže vyvolať zvýšenú citlivosť na slnko. Pri ich užívaní a súčasnom slnení môže dôjsť k vzniku alergickej, až toxickej reakcii. Jedná sa napríklad o niektoré antibiotiká, retinoidy, ale i protizápalové lieky, ako je ibuprofen. O tom, či práve Vaša liečba môže spôsobiť nepríjemnú reakciu po pobyte na slnku, je najlepšie hovoriť so svojim lekárom.
Správna aplikácia = ochrana
Aby Vaša ochrana pred slnečným žiarením bola dostatočná, musí byť prípravok aplikovaný správne, v správnej intenzite a frekvencii. Iba vtedy viete svoju kožu ochrániť. Natierajte vždy každú časť pokožky, ktorá ja vystavovaná slnku a nezabúdajte aj na uši, krk, či plosky nôh a pery. Ak máte krém, na každú časť tela je potrebné naniesť množstvo prípravku zodpovedajúce dĺžke od končekov prstov po koniec dlane. V praxi to znamená, že vezmete krém a od špičiek prstov nanesiete súvislý pás prípravku až na koniec dlane a presne takéto množstvo natriete napríklad na prednú stranu nôh. Proces zopakujete a natriete zadnú stranu. Potom s rovnakým množstvom brucho... Ak máte prípravok v spreji, je vhodné aplikovať na každú časť tela také množstvo prípravku, ktoré zodpovedá cca 15 strekom. Takže si 15x nastriekate prípravok do dlane a nanášate, alebo striekate priamo na konkrétnu časť tela.
Prípravky nanášajte cca 30 min pred odchodom na slnko a aplikujte znova každé dve hodiny, alebo po každom kúpaní, sušení uterákom, či keď sa spotíte. Aby sme vedeli umožniť slnku prejaviť svoje pozitívne účinky, medzi ktoré patrí nielen tvorba vitamínu D, ale i zlepšenie nálady vplyvom zvýšenia hormónu serotonínu v mozgu, je dôležité sa s ním kamarátiť opatrne. Myslite na svoje zdravie počas celého roka. Neplatí, že májové slnko nespáli, ani to, že sa počas zimných mesiacov nemusíme chrániť.
Nech Vás nezlomí ten, kto tvrdí opak. A na trhu máme aj veľa šikovných prípravkov určených na samoopaľovanie. A sú skvelé. Zasa odporúčam instantný opaľovač St. Moriz aj s rukavicou, ktorý mám z notino. Držím nám všetkým palce, aby sa nám podarilo starať o naše zdravie a aby sme aj popri povinnostiach na seba mysleli.
Krásny deň,
Lenka
0 comments