Starostlivosť o suché pery
Najčastejšie skloňovanými slovami a slovnými spojeniami posledných mesiacov boli určite hygiena, dezinfekcia a čistota. Keď sme sa už naučili skloňovať a hlavne nosiť správne rúško, začali sa objavovať komplikácie spojené s jeho nosením. Dlhé hodiny ukrývania väčšej časti našej tváre pod ním totiž trpí a u mnohých ľudí sa začali vyskytovať dermatologické problémy.
Príčiny suchých pier
Asi najviac nás trápia suché a popraskané pery. Je to síce paradox, no ak sú pery a pokožka vystavené dlhší čas vlhkému a teplému prostrediu, začínate mať pocit suchých pier. Na perách sa tvoria jemné trhlinky. Ak si olíznete peru, pretože si chcete pomôcť, táto vlhkosť sa z pery vyparuje a berie so sebou aj posledné zvyšky hydratácie. Pery sú špecifické tým, že neobsahujú mazové žliazky, a nevedia si so suchosťou poradiť. Ak trpíte suchými perami, môže to v určitom prípade znamenať aj ochorenie. Ak bežnou starostlivosťou doma problém neviete vyriešiť, je na mieste obrátiť sa na pomoc kožného lekára.Lieky, alergie
Často mávame suché pery aj pri užívaní antibiotík, hormonálnych poruchách, pri užívaní retinoidov počas liečby akné a podobne. Tieto problémy sú však zvyčajne krátkodobé a po ukončení liečby sa hydratácia pokožky a pier vracia do pôvodného stavu. Niektoré ženy trápi alergia na určité kozmetické prípravky. Ak ste si všimli, že po ich aplikácii sa zhoršuje kvalita Vašej pleti, pier, či sa dokonca vyskytuje aj začervenanie a podráždenie, nepoužívajte ich.Základom sú tekutiny
Tak, ako to platí aj pre pokožku celého tela, základom správnej hydratácie a zdravého vzhľadu je nielen starostlivosť zvonku, ale aj primeraný a dostatočný pitný režim s vyváženou stravou bohatou na vitamíny.Zima, či teplo?
Ďalšími príčinami sú poveternostné podmienky a prostredie, v ktorom sa dlhodobo nachádzame. Či už je to mráz, vietor, alebo klimatizácia, naše pery dostávajú zabrať. Keďže ich ochranná bariéra je veľmi tenká, môžu sa vytvárať trhlinky, niekedy až krvácajúce. Je to nepríjemný stav, ktorý nás otravuje, pretože perami pohybujeme takmer celý deň, či už pri stolovaní, rozprávaní a pod.Spúšťačom problému so suchými perami môže byť aj nadmerná dávka UV žiarenia. Keďže leto je už za dverami, nikdy si nezabudnite aplikovať UV ochranu aj na Vaše pery. V lekárni a drogérii zoženiete balzamy so slnečnou ochranou. Pokiaľ taký nemáte, vystačíte si aj s aplikáciou klasického krému na opaľovanie aj na pery.
Ako sa o pery starať?
Aby sme mali pery príjemné a hydratované, musíme sa o ne pravidelne starať tak, ako o svoju pleť, či telo. Majte pri sebe vždy balzam na pery, ktorý Vám najviac vyhovuje. Vždy používajte svoj balzam iba vy samy, nikdy ho nepožičiavajte! Ak sa Vám vytvoria na suchých perách trhlinky, je riziko zanesenia infekcie, preto je potrebné udržiavať svoje kozmetické prípravky čisté. Z času na čas je výborné použiť peeling na pery, ktorý odstraňuje jemné suché šupinky a odumreté povrchové bunky. Pri jeho aplikácii stimulujete aj mechanicky oblasť pier, čím sa podporí prekrvenie, zdravý vzhľad a hydratácia. Môj najobľúbenejší, rokmi overený je cukrový peeling Mary Kay, ktorý obsahuje drobné zrniečka cukru. Okrem toho, kľúčovou zložkou tohto produktu je zázračné bambucké maslo, ktoré okamžite zanechá pery ošetrené a vláčne. Preto po jeho použití nikdy nemáte pocit vysušenej pokožky, či podráždenia. Je to akoby náhrada vlastného ochranného filtra, ktorý pery pre svoj zdravý vzhľad potrebujú. Navyše fakt, že peeling obsahuje ako abrazívnu zložku cukor, znamená, že je eko friendly, do odpadu a vody sa teda nedostávajú žiadne ďalšie chemikálie navyše, ktoré by ničili našu prírodu. A okrem toho je sladučký :)
Ak máte veľmi suché pery a veľa šupiniek, najprv odporúčam silno hydratovať balzamom aj niekoľko dní, aby sa pery najprv zrekonštruovali pod nimi, a vy si neodhalíte tenkú pokožku, ktorá by mohla takto popraskať tiež. Potom by sa celý proces iba opakoval.
Balzam vždy po ruke
V ďalšom kroku sa na pery aplikuje výživný balzam na pery. V mojom prípade je to balzam z kolekcie Satin Lips, ktorý obsahuje bambucké maslo a jojobové maslo. Obe aktívne zložky majú funkciu ochrany, hydratácie a výživy pier. Dlhodobým používaním týchto prípravkov som dosiahla, že sa mi na perách už netvoria suché kútiky, nemám šupinky, a nemám nepríjemný pocit suchých pier.
Často sa mi v zimnom období stane, že aj moje deti majú suché pery. Zaradím do výživy viac vitamínov- vitamín C a B a používame pravidelne tento balzam na pery. Do dvoch dní je po probléme. Dokonca sa mi perfektne osvedčila aj lokálna aplikácia séra s obsahom vitamínu C, rovnako od značky Mary Kay. Nanesiem maličké množstvo na suché a popraskané časti, čo veľmi urýchli hojenie pier.
Balzam je teda nielen nasledujúcim krokom po peelingu, ale aj základom každodennej starostlivosti o pery. Nanášam si ho niekoľkokrát do dňa. Samozrejme aj pod rúško. Nielenže sa o pery bude starať, ale vytvorí aj pomyselnú olejovitú bariéru, ktorá zabráni rýchlemu vysušeniu pier. Ak chcete, aby boli pery krásne a vláčne, majte ho vždy pri sebe.
Aké sú Vaše tajné tipy a triky, ako si udržať krásne zdravé pery? Sem s nimi!
Ak by ste sa pýtali, toto moje dizajnové rúško mám od Janky Pištejovej, navrhla ich kopec nádherných!
Majte krásny deň,
1 comments
Já jsem si nedávno doma vyrobila peeling na rty a musím uznat, že je fakt super. Jinak používám různé balzámy většinou s přírodním složením.
ReplyDeletePovídání nejen o kosmetice