Slnkom pobozkaná pokožka
Ako som sa vrátila z dovolenky, mám pocit, že mi niekto vygumoval hlavu. Len veľmi ťažko sa vraciam do zabehnutých každodenných koľají a už vôbec sa mi nechce pracovať. Nakoľko sa nám už ale júl preklopil do druhej polovice, patrilo by sa vrámci summer vibes apelovať na ochranu pokožky pred slnečným žiarením. Postupne medzi známymi zisťujem, že takmer nikto presne netuší, čo SPF ochrana znamená, pred čím a ako nás chráni a ako si máme číselné označenie tejto ochrany vysvetliť. Aby ste sa v mori prípravkov vedeli lepšie orientovať, vyfotila som Vám tie moje... v mori :).
Je ráno 5:40, celé osadenstvo apartmánu spí, okrem premotivovanej matky, ktorá vstáva presne podľa budíčka svojich detí. Deti si však užívajú dovolenku a ako zázrakom vstávajú až 7:30. A čo teraz? Matka berie tašku plnú kozmetiky na prázdnu pláž a za prizerania sa okolo bežiacich ranostajov si fotí v plytčine nejaké nádobky. Weird? :D
Každopádne, poďme k veci. Nie je nič horšie ako spálené dekolty, ruky a nohy spálené podľa oblečenia, červená a šúpajúca sa pokožka. Nevieme si to síce predstaviť, no každým spálením si v pokožke zarábame na poriadnu šlamastiku. Ak by sme sa predsa chceli zabrdnúť v chémii, slnečné žiarenie ovplyvňuje okrem tvorby voľných radikálov aj našu DNA, pokožka si každé spálenie pamätá, predčasne starne a zvyšuje sa tak riziko rakoviny kože... a vyzeráme ako vysušené slivky. Aj keď sme možno leniví sa dookola celé leto natierať, mali by sme na to myslieť a chrániť sa. Na trhu sú už v súčasnosti dostupné aj produkty pre úplných lenivcov, ktoré netreba ani rozotierať! Mojou letnou topkou, a tzv. prípravkom "bez roboty" je opaľovacia hmla v spreji Bioderma Photoderm SPF 30.
Aj pár minútová prechádzka von sa môže skončiť spálením kože, najmä ak ste citlivejšie povahy a fototypy. Je preto potrebné zabezpečiť si už pri prvých slnečnejších dňoch ( A dokonca aj v zime a na lyžovačke / Sneh niekoľkonásobne odráža slnečné lúče a znásobuje efekt) dobrú ochranu a mať ju vždy po ruke. Ďalšou chybou okrem ignorovania používania prípravkov na ochranu proti slnečnému žiareniu je ich nesprávna aplikácia. Prípravky nás dokážu chrániť dvojako. Prvý spôsob je fyzikálny - a to vďaka obsahu kryštálov, ktoré svetlo odrazia. Takéto je napríklad opaľovacie mlieko v spreji od značky Bioderma, ktoré je určené pre citlivú a detskú pokožku. Druhá forma ochrany je chemická, kedy prípravok musíme nanášať o niečo skôr, ako ideme von. Takýto krém, alebo mlieko sa musí do pokožky vstrebať, až potom je aktívny a chráni nás. Ak sa natierame až vonku, je možné, že naša ochrana bude nedostatočná. Fyzikálna ochrana formou minerálov, alebo kryštálov nás však chráni okamžite po nanesení na pokožku a vytvára ochranný film - často je pokožka viditeľne biela po ich nanesení. Ja tento typ prípravku využívam najmä pre deti.
Tak isto často zabúdame na aplikáciu prípravku na určité miesta na tele. Ani by sme to možno nepovedali, no často si spálime uši, krk, viečka, či stupaj. Ja sa natieram vždy doma pred odchodom na slnko a najlepšie bez spodného prádla. Predídem tak vynechaniu niektorých miest, ktoré by sa mi mohli tiež spáliť (napríklad okolo ramienok plaviek, šiat a podobne).
Prípravky si musíme opakovane nanášať, či už po pobyte vo vode, sprche, alebo po určitom čase, kedy ochranný faktor prestane pôsobiť. Vedeli ste, že číslo SPF neudáva akúsi "výšku ochrany", ale násobok času o ktorý môžme byť na slniečku dlhšie bez toho, aby sme sa spálili? Reakcia pokožky je závislá nielen od použitia prípravku, ale aj od jej fototypu. Niekto sa na slnku spáli ihneď, iný sa môže vypekať do bronzova aj celý deň bez problémov. Ak sa sa teda moja pokožka zvykne spáliť po 10 minútach, pri použití SPF 50 tento časový interval 50- násobne predĺžim na 500 minút. Nikdy nesmieme zabúdať na nanášanie prípravkov s ochranným faktorom aj na pery, ja mám najradšej ten od značky Bioderma, ktorý je určený na pleť aj na pery v jednom.
Je treba spomenúť, ze SPF nás chráni pred pôsobením UVB lúčov, ktoré sú zodpovedné za spálenie. Majú kratšiu vlnovú dĺžku a prenikajú do vrchných vrstiev kože. Na výrobkoch by sme si mali ale všímať aj označenie UVA ochrany, ktorá nie je vždy jednotná ( napríklad UVA v krúžku). Tieto produkty chránia kožu aj pred UVA žiarením s vyššou vlnovou dĺžkou. To preniká hlboko do kože a má za následok jej predčasné starnutie.
Po dobrom slnení padne dobre jedno pivko, ale aj účinná hydratácia a upokojenie pokožky. Prípravky, chladivé spreje, krémy, či mlieka pokožku dostanú do pohody po nadmernom pobyte na slnku. Je dobré ich vždy mať so sebou.
Celú svoju letnú výbavu som si pokope zabezpečila na stránke notino.sk, kde bežia aj skvelé zľavy a darčeky k nákupom. Ja som dokonca vychytala dopravu zdarma práve na značku Bioderma, čo sa mi skvele oplatilo. Prípravky Bioderma používam pravidelne každé leto. Príjemne voňajú, rýchlo sa vstrebávajú do pokožky a poskytujú kvalitnú ochranu. Nepatrím medzi typických ležiakov a zdržujem sa skôr v tieni, no aj tam potrebujete ochranu proti slnku. Tento rok som prvýkrát skúsila aj suchý olej v spreji a môžem iba odporúčať. Opaľovacia hmla je ďalší vydarený produkt, ktorý máte aplikovaný takmer okamžite. Ak teda pri deťoch na seba nemáte až toľko času, odporúčam!
Dajte mi vedieť, či ochranu pred slnkom flákate, alebo si dávate záležať na svojej pokožke. Aké produkty používate vy?
Krásny deň prajem
1 comments
V prvom rade, dokonalé fotky Leni! :) Ja momentálne používam mrkvový bio opaľovací olej so SPF 6 :D
ReplyDelete